Postgraduate studies

Arteterapia kliniczna

APPLY

Duration of study:
2 years (4 semesters)

Forma studiów:
Online ( TEAMS)/ stacjonarne

Mode of study: part-time

Uzyskany tytuł:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych

Kierunek Arteterapia kliniczna jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Arteterapeutów Polskich "Kajros", które od ponad 20 lat zrzesza ekspertów arteterapii z całej Polski i dba o wysokie standardy pracy arteterapeutów.

O studiach

Nasz kompleksowy program studiów podyplomowych z arteterapii klinicznej wyposaży słuchacza w wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia  kompetencji   umożliwiających  zapewnienie odpowiedniego poziomu wsparcia i wskazówek dla klientów. 

Celem studiów jest specjalistyczne przeszkolenie w zakresie korzystania z materiałów artystycznych i procesów twórczych w celu  rozwiązywania problemów psychologicznych i emocjonalnych oraz promowania terapii  i rozwoju oraz podniesienie  kompetencji zawodowych w zakresie oceny diagnostycznej potrzeb klienta i formułowanie  planu terapii  przez sztukę w oparciu o wyzwania psychologiczne i emocjonalne klienta.

Studia te mają na celu przygotowanie psychologów, psychoterapeutów, pedagogów i specjalistów zdrowia psychicznego pracujących na co dzień z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi do wykorzystania arteterapii w procesie leczniczym.

Dla kogo?

Podyplomowe studia z arteterapii  klinicznej  skierowane są do: absolwentów studiów licencjackich i magisterskich o profilu i specjalności z zakresu nauk społecznych, nauk o sztuce,   nauk medycznych i  nauk o zdrowiu  chcących pogłębić wiedzę i zdobyć umiejętności w zakresie arteterapii dotyczącej  w szczególności kwestii zdrowia psychicznego w ustrukturyzowanym środowisku. 

Studia kierowane są przede wszystkim do psychologów, pedagogów; psychoterapeutów oraz specjalistów zdrowia psychicznego.

Uzyskane kwalifikacje

Po ukończeniu studiów absolwenci studiów podyplomowych z arteterapii klinicznej będą mogli stosować  metody i techniki arteterapii w placówkach o charakterze  terapeutycznym, w szczególności w:

  • szpitalach,
  • szkołach,
  • ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • prywatnych gabinetach.

    Mogą również znaleźć zatrudnienie w klinikach zdrowia psychicznego, ośrodkach społecznych i specjalistycznych poradniach.
DOŁĄCZ DO GRONA ABSOLWENTÓW

Opiekunowie merytoryczni kierunku:

dr hab. Anita Stefańska, prof. UAM - współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros. Teatroterapeutka, superwizor, trener i wykładowca Terapii Sztuką. Profesor  na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  oraz  na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie na studiach magisterskich w zakresie terapii sztuką kreatywną. Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Artevitas. Ukończyła 2- letnie szkolenie specjalistyczne w zakresie arteterapii klinicznej, a także min. warsztat mistrzowski Jaapa Weltena , Davida R.  Johnsona, Marca Willemsena, Viktora Dockala   Drama Therapy in World Going to Hell.   Ukończyła szkolenia specjalistyczne superwizor arteterapii,  Oslo, Norwegia.  Członek North American Drama Therapy Association (NADTA od 2012). Posiada bogaty i różnorodny staż w wielu instytucjach w Polsce i zagranicą zajmujących się teatrem i terapią  zarówno w kontekście praktyki  terapeutycznej i badań empirycznych

Tomasz Kuta- psycholog, pedagog, logopeda. Absolwent studiów z zakresu psychoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także 2- letniego specjalistycznego kursu z zakresu arteterapii klinicznej. Certyfikowany Trener Treningu Zastępowania Agresji,  a także Trener Treningu Umiejętności Społecznych. Dyplomowany i certyfikowany arteterapeuta. Kieruje sekcją arteterapii w podejściu klinicznym Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros. Superwizor dla osób ubiegających się o certyfikat Edukatora Arteterapii SAP Kajros. Asystent w grupie pracowników badawczo- dydaktycznych Politechniki Krakowskiej (Centrum Pedagogiki i Psychologii). Psycholog w Akademickim Punkcie Konsultacji Psychologiczno- Pedagogicznych Politechniki Krakowskiej. Autor programów studiów magisterskich i podyplomowych dla kilku uczelni w Polsce.

Wśród kadry, m. in.:

Aldona Żejmo- Kudelska – psychoterapeutka, dramaterapeutka, arterapeutka (Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich Kajros). Pracuje z młodzieżą na Oddziale Dziennym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz z kobietami doświadczającymi przemocy w organizacjach pozarządowych korzystając z technik kreatywnych. Wywodzi się ze środowiska teatralnego; od 20 lat zajmuje się dramą i teatrem zaangażowanym społecznie (teatr Forum, teatr ze społecznością, teatr  w edukacji) pracując z grupami nad interaktywnymi spektaklami, poruszającymi ważne dla uczestników tematy. Od 2021 roku szkoli się w analizie jungowskiej w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej (obecnie ma status routerki) oraz w metodzie Sandplay. 

Dorota Gołąb- specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii ( certyfikat PTPO), psychotraumatolog. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek Psychologia na Wydziale Nauk Społecznych. Od 1992 r. zatrudniona w Wielkopolskim Centrum Onkologii jako psycholog, w latach 2005-2022 pełniła obowiązki kierownika Pracowni Psychologii Klinicznej. Ukończyła Podyplomowe Studium Psychoonkologii Klinicznej przy UAM w Poznaniu i Podyplomowe Studium Arteterapii (współorganizowane przez Katedrę Psychiatrii AM w Łodzi oraz Polski Komitet INSEA), Szkolenie z zakresu Psychotraumatologii Praktycznej organizowane przez Fundację Pomorskie Centrum Psychotraumatologii. Posiada tytuł instruktora improwizacji tańca i symboliki ciała (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen). Otrzymała Certyfikat Edukatora Arteterapii przyznany przez Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich „Kajros”. Uczestniczyła w licznych warsztatach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii, Letnich Akademiach Sztuki, oraz w warsztatach Life/Art Process A. Halprin.

Joanna Rossa- ukończyła certyfikowane 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w podejściu psychodynamicznym, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Ukończyła 5-letnie całościowe szkolenie z dramaterapii. Posiada certyfikat arteterapeuty. Członkini Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Odbyła liczne staże i szkolenia psychologiczne i terapeutyczne. Absolwentka szkoleń zorientowanych na przeciwdziałanie przemocy organizowanych przez Stowarzyszenie Niebieska Linia. Prowadzi własną praktykę psychoterapeutyczną oraz współpracuje ze Stowarzyszeniem OPTA, wspierającym osoby doświadczające przemocy. Prowadziła terapię młodzieży w młodzieżowym ośrodku socjoterapeutycznym. Współpracowała z Fundacją Program Pomocy Pierwsza Praca, gdzie prowadziła warsztaty terapeutyczne dla młodzieży z domów dziecka i pieczy zastępczej. Ma doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami dorosłymi oraz młodzieżą powyżej 12 r.ż., zmagającymi się z depresją, zaburzeniami osobowości (m.in. narcystyczne, borderline), zaburzeniami po stresie traumatycznym, DDA i DDD, zaburzeniami więzi, zaburzeniami psychosomatycznymi, zaburzeniami zachowania.

dr hab. Jacek Owczarek, prof. AM- tancerz, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektor Materii. W latach 1994-2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter prowadzonego przez Witolda Jurewicza w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie. Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi, wziął wówczas m.in. udział w  spektaklu Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem. Tworzył choreografię, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec. Od 1996 uczy tańca współczesnego i kontakt improwizacji. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006). Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in. w berlińskim teatrze Volksbühne, w Paryżu i Mau-Beige we Francji, w ramach festiwalu Roma Europa oraz w Museums Quartier w Wiedniu. W 2009 założył w Łodzi grupę Pracownia Fizyczna z którą stworzył spektakle  Meandrująca rzeka, a3, Zdarzenia we współpracy z muzykami Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, Re:akcje, Fajdros, (dwa ostatnie powstały we współpracy z Dotknij Teatru). Tańczył w spektaklu Soul Project / PL Davida Zambrano, zrealizowanego przez Pracownię Fizyczną we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne. Finalista programu Teatr Polska 2022r spektakl Litos. Od 2020 Fundacja Materia, którą stworzył wraz z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, jest nowym typem instytucji kultury, opartej na stałej współpracy organizacji pozarządowej z instytucjami państwowymi i samorządowymi. Materia tworzy w Łodzi całoroczną scenę, miejsce do prób i rozwijania programów dla widzów i praktyków dedykowanych tańcowi współczesnemu i choreografii.

dr Marta Holeksa- jest doktorem nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, adiunktem w Zakładzie Terapii Zajęciowej AWFiS w Gdańsku i Terapeutą na Oddziale Dziennym Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Depresyjnych NCM w Gdańsku. Dyplomowana terapeutką I i II stopnia pracującą w PSR i cały czas specjalizująca się w nurtach tzw. trzeciej fali terapii behawioralno-poznawej, tj.: ACT, DBT, CFT, EFT. Jest również certyfikowaną arteterapeutką i coachem, członkiem Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”, w którym pełni funkcję edukatora, magistrem wychowania muzycznego, absolwentką szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie rytmiki i śpiewu, Jej zainteresowania badawcze skoncentrowane są wokół możliwości wykorzystania różnych dziedzin sztuki w diagnozie, profilaktyce, edukacji i terapii dzieci, młodzieży i dorosłych wpisanych w nurt psychologii pozytywnej i wspomniane powyżej terapie trzeciej fali. Ukończyła również Psychologię na Wydziale Zamiejscowym SWPS w Poznaniu.

dr hab. Iwona Bugajska- Bigos- prof. ANS- ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, kierunek Wychowanie plastyczne, dyplom z malarstwa; podyplomowe studia z zakresu specjalności dyplomujących na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie – z malarstwa i tkaniny artystycznej. Kontynuowała edukację na środowiskowych studiach doktoranckich w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa, gdzie obroniła doktorat w 2009 roku. W 2019 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki (Uniwersytet Śląski w Katowicach). W dorobku habilitacyjnym ważną część zajęła też jej działalność z zakresu arteterapii. Ponadto, ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania systemem oświaty. Kształciła się także w zakresie arteterapii np. w Anglii (2011) i Australii (2015; 2023), ukończyła wiele krajowych i zagranicznych form doskonalenia z zakresu arteterapii np. Masterclass - Trauma Treatment Though Art Therapy, stale uczestniczy w spotkaniach superwizyjnych (EFAT). Nauczyciel akademicki, pracownik badawczo-dydaktyczny Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, kierownik katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki.

Aplikuj na studia

Opłaty za studia:

Opłata za semestr: 3000 zł
Czesne ratalne: 4 x 750 zł / semestr

Pobierz formularz zgłoszeniowy
Formularze rekrutacyjne prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@twojestudia.pl

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu:
Magdalena Nogga
Kierownik Studiów Podyplomowych

magdalena.nogga@twojestudia.pl
tel. 574 246 402

Pomeranian University
in Starogard Gdanski
112/114 Kościuszki St.
83-200 Starogard Gdański
Pomeranian voivodeship

tel. (58) 563 00 90email: info@twojestudia.pl

Pomeranian University
in Starogard Gdański
the first university
in Kociewie, established
more than 20 years ago.
PU offers under- and postgraduate studies
on various courses:
. Administration, Pedagogy,
Logistics, Internal security

Return to
top of page
Skip to content