Czas trwania studiów:
3 lata (6 semestrów)
Liczba specjalności
do wyboru: 3
Tryb studiów: niestacjonarne
Rejestracja:
tylko 5 minut!
Bezpieczeństwo wewnętrzne to praktyczny kierunek studiów pierwszego stopnia. Jest odpowiedzią na zmieniającą się dynamicznie rzeczywistość i oczekiwania administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego i firm prywatnych. To interdyscyplinarny kierunek studiów, łączący elementy nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o polityce i administracji.
Studenci nabywają praktyczną wiedzę na temat sposobów rozwiązywania problemów bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa zdrowotnego i w cyberprzestrzeni, a także zarządzania kryzysowego, ochrony granic i ludności. Poznają i przećwiczą pod okiem specjalistów sposoby reagowania w sytuacjach kryzysowych, z zachowaniem znajomości regulacji prawnych oraz poszanowaniem praw i wolności obywatelskich, a także w oparciu o normy etyczne i moralne. Służyć temu mają zajęcia upraktyczniające proces kształcenia. Przedmioty są dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować absolwentów do sprostania wymaganiom współcześnie stawianym pracownikom administracji publicznej, służby zdrowia, funkcjonariuszom służb mundurowych, pracownikom inspekcji, instytucji, zakładów pracy czy też firm prywatnych na stanowiskach związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ich mienia. Celem studiów jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie absolwentów do rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem publicznym, ekonomicznym, politycznym czy zdrowotnym. Bezpieczeństwo wewnętrzne to oferta skierowana do osób wiążących swoją karierę zawodową z pracą w administracji rządowej, jednostkach samorządu terytorialnego, centrach zarządzania kryzysowego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, strażach gminnych i miejskich, Służbie Celno-Skarbowej, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Ochrony Środowiska, Inspekcji Sanitarnej, służbach specjalnych czy sektorze prywatnym. Interdyscyplinarny i nowoczesny program studiów jest zgodny z potrzebami rynku pracy. W ramach procesu uczenia się studenci będą rozwiązywać współczesne problemy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, wykorzystując przy tym swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Różnorodność przedmiotów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, w połączeniu z wykorzystaniem innowacyjnych, aktywizujących metod kształcenia, umożliwi studentowi zdobycie doświadczenia w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa, jak również z zakresu zarządzania czy ekonomii. Studia są prowadzone przez doświadczonych wykładowców akademickich oraz doświadczonych specjalistów i praktyków pracujących w służbach mundurowych.
Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne został podzielony na trzy główne obszary: przedmioty kształcenia ogólnego, które umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu dziedzin nauk humanistycznych i społecznych; przedmioty kierunkowe dające możliwość poszerzenia wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu prawa oraz przedmioty specjalizacyjne.
Absolwent kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
W zależności od wybranej specjalności absolwenci uzyskują wiedzę ogólną w obszarze nauk społecznych z zakresu nauk o bezpieczeństwie oraz wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem wewnętrznym.
Miejsca, w których absolwenci mogą podjąć pracę:
Celem specjalności jest przygotowanie studenta do podjęcia pracy w instytucjach tzw. Systemu zarządzania kryzysowego.
Absolwent specjalności zarządzanie kryzysowe zdobywa wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w obszarze tematyki sytuacji kryzysowych, ich przyczyn oraz możliwych skutków dla życia, zdrowia, mienia oraz środowiska naturalnego.
Perspektywy zawodowe – gdzie można znaleźć pracę, po ukończeniu specjalności:
Przedmioty:
Celem specjalności jest przygotowanie do podjęcia pracy na stanowiskach m in. z zakresu funkcjonowania państwa, a także bezpieczeństwa publicznego.
Dzięki tej ścieżce absolwent rozwinie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu ogólnych warunków i instytucji chroniących życie, zdrowie, mienie obywateli oraz majątek ogólnonarodowy, ustrój i suwerenność państwa przed zjawiskami groźnymi dla ładu prawnego. Ponadto absolwent rozwinie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Perspektywy zatrudnienia – gdzie można znaleźć pracę, po ukończeniu specjalności:
Przedmioty:
Celem specjalności jest przygotowanie do prowadzenia działań w zakresie edukacji i szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia oraz systemu opieki zdrowotnej w kraju.
Absolwent specjalności bezpieczeństwo zdrowotne rozwinie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu ochrony człowieka przed chorobami, niezdrowym stylem życia czy zmianami klimatycznymi.
Podczas studiów nauczy się jak przekazywać wiedzę na temat zdrowia i chorób a także jak koordynować działania służb medycznych w sytuacjach kryzysowych w tym wiedzę i umiejętności praktyczne z zarządzania placówkami w ochronie zdrowia.
Perspektywy zawodowe – gdzie można znaleźć pracę, po ukończeniu specjalności:
Przedmioty:
Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Ukończył studia polityki obronnej w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Absolwent studiów doktoranckich w Akademii Obrony Narodowej a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Był m.in. szefem Oddziału Operacji Kryzysowych w Sztabie Generalnym WP, głównym specjalistą d/s planowania obronnego w NATO oraz komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Doktor nauk prawnych, naukowo zajmujący się konfliktami zbrojnymi, prawem do samoobrony, prawem użycia broni, operacjami pokojowymi ONZ, edukacją proobronną młodzieży oraz działaniami wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Jest autorem lub współautorem ponad 50 publikacji naukowych i popularnonaukowych. W roku 2006 uczestniczył w operacji pokojowej ONZ w Libanie, gdzie po zakończeniu konfliktu zbrojnego (Wojna Lipcowa), został powołany do międzynarodowej komisji oceniającej straty w mieniu UNIFIL oraz naruszenia postanowień MPH KZ.
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku politologii. Ukończone studia podyplomowe zakresu Administracji publicznej, Bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Historii, Przygotowania pedagogicznego, Geografii. Autor i współautor ponad 150 publikacji naukowych poświęconych tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa i kultury fizycznej.
Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
ul. Kościuszki 112/114
83-200 Starogard Gdański
woj. Pomorskie
Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
to pierwsza uczelnia wyższa
na Kociewiu, która powstała
ponad 20 lat temu.
PSW prowadzi studia I i II stopnia
oraz podyplomowe i kształci studentów
na kierunkach: Administracja, Pedagogika,
Logistyka, Bezpieczeństwo wewnętrzne