Jednym z kluczowych elementów programu na studiach o profilu praktycznym, są obowiązkowe praktyki zawodowe. Zasady dotyczące praktyk reguluje Ustawa o szkolnictwie wyższym oraz dokument: Procedura organizacji i realizacji praktyk zawodowych wprowadzona Zarządzeniem Rektora nr 33/2023 z dnia 01 października 2023 roku w Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gdańskim. Zgodnie z programem studiów oraz Ustawą o szkolnictwie wyższym studenci zobowiązani są do wyrobienia sześciu miesięcy praktyk (wskazane w programie studiów jako 960 godzin zegarowych, którym przypisano odpowiednio do kierunku punkty ECTS).
Praktyki zawodowe umożliwiają bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą, rozwijają kompetencje społeczne, odpowiadają na potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego. Sześciomiesięczną praktykę zawodową, wymaganą tokiem studiów, zalicza się poprzez złożenie zaliczeń praktyk z semestrów, w których odbywała się praktyka, zgodnie z programem studiów na poszczególnych kierunkach. Efektem praktyk zawodowych jest nabycie przez studenta – praktykanta nowych lub pogłębienie posiadanych już umiejętności, wiedzy i zachowań, które są pożądane, potrzebne lub niezbędne podczas wykonywania zawodu. Cele praktyki zawodowej realizowanej w ramach studiów:
Praktykant zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji procesu realizacji praktyk w postaci papierowej lub elektronicznej. Następnie komplet dokumentów z praktyki przekazuje Opiekunowi Praktyk. Dokumenty dotyczące praktyk zawodowych zgodnie z Regulaminem Praktyk w PSW stanowią:
Kompletna dokumentacja przekazywana jest opiekunowi praktyk w trakcie zaliczenia praktyki, uzupełniona jest o ocenę z zaliczenia praktyki w danym semestrze w protokole zaliczenia praktyki zawodowej oraz karcie egzaminacyjnej. Warunkiem zaliczenia praktyki jest osiągnięcie i udokumentowanie wszystkich zakładanych efektów uczenia się przewidzianych na praktyce zawodowej na studiowanym kierunku.
Praktykant na etapie realizacji praktyki zawodowej :
Zgodnie z Regulaminem studiów, studenci, którzy udokumentują pracę zawodową, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wolontariat lub uczestnictwo w stażach, w tym także za granicą, mające miejsce po ukończeniu szkoły średniej lub pomaturalnej mogą ubiegać się o zaliczenie praktyki studenckiej w całości lub w części bez obowiązku jej odbycia w tym zakresie, jeżeli charakter wymienionej aktywności zawodowej, wolontariatu lub stażu spełnia wymagania programu praktyki, a okres tej aktywności był nie krótszy niż okres studenckiej praktyki zawodowej określony planem studiów. Zaliczenie praktyki w ramach zatrudnienia następuje na pisemny wniosek studenta skierowany do Dziekan WSE i pozytywnie zaopiniowany przez Opiekuna praktyk zawodowych.
Praktyki służą realizacji efektów uczenia się, które są potwierdzone przez władze uczelni oraz pracodawców. W toku kształcenia studenci kierunków pierwszego stopnia nabędą niezbędne umiejętności i kompetencje, które umożliwią im wykonywanie pracy zawodowej opartej na przygotowaniu praktycznym.
INSTYTUT BEZPIECZEŃSTWA I ADMINISTRACJI
leszek.molendowski@twojestudia.pl
Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
ul. Kościuszki 112/114
83-200 Starogard Gdański
woj. Pomorskie
Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
to pierwsza uczelnia wyższa
na Kociewiu, która powstała
ponad 20 lat temu.
PSW prowadzi studia I i II stopnia
oraz podyplomowe i kształci studentów
na kierunkach: Administracja, Pedagogika,
Logistyka, Bezpieczeństwo wewnętrzne