Studia I stopnia (licencjackie)

Kryminologia

Czesne już od 350 zł/msc
APLIKUJ NA STUDIA
Pobierz harmonogram płatności

Czas trwania studiów:
3 lata (6 semestrów)

Liczba specjalności
do wyboru:
2

Tryb studiów: niestacjonarne

Rejestracja:
tylko 5 minut!

Czego nauczysz się na studiach:

  • Jakie są formy i przejawy przestępczości.
  • Jakie są metody pomiaru i analizy ilościowej zjawiska przestępczości.
  • Jak eliminować czynniki zagrażające bezpieczeństwu publicznemu i jednostki.
  • Jak działają cyberprzestępcy.
  • Jak wykorzystywać metody przeciwdziałania przestępczości i ją zwalczać.
  • Jak prowadzić śledztwo i dochodzenie.
  • Jak przesłuchiwać osoby podejrzane o popełnianie przestępstwa.
  • Jak budować wersje zdarzenia.
  • Jak przeprowadzić sekcję zwłok.
  • Jakie typować sprawców, prowadzić poszukiwanie albo przeszukanie.
  • Jakie działania resocjalizacyjne podejmować wobec osób uzależnionych i uwikłanych w konflikt z prawem karnym.
  • Jak wspierać i pomagać ofiarom przestępczości.
  • Jak identyfikować i analizować różnego rodzaju zjawiska w sferze rozwoju i bezpieczeństwa społecznego.
  • Jak diagnozować i rozwiązywać problemy z zakresu dewiacji, patologii społecznych oraz wiktymologii.
  • Jakie są przyczyny dewiacji i patologii społecznych.
  • Jak prognozować patologie społeczne.

Opis kierunku "Kryminologia"

Studia I stopnia na kierunku Kryminologia o profilu praktycznym umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy i umiejętności praktycznych oraz ogólnej wiedzy z dziedziny nauk społecznych, w zakresie nauk prawnych oraz nauk o bezpieczeństwie, zwłaszcza w zakresie zwalczania przestępczości, kryminalistyki, kryminologii, wiktymologii, resocjalizacji oraz w obszarze polityki kryminalnej i społecznej. Program tego kierunku wyposaża absolwentów w wiedzę na temat przestępczości w różnych formach i przejawach, zjawisk kryminogennych, metod przeciwdziałania i zwalczania przestępczości, eliminacji czynników zagrażających bezpieczeństwu publicznemu i bezpieczeństwu jednostki, wsparcia i pomocy dla ofiar przestępstw, działalności resocjalizacyjnej zarówno wobec osób uzależnionych jak i uwikłanych w konflikt z prawem karnym. Jednocześnie studia na kierunku Kryminologia zapewniają zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych, które pozwalają zrozumieć zjawiska społeczne określane jako kryminalne, związane z przestępczością.

Studia I stopnia na kierunku Kryminologia o profilu praktycznym przygotują specjalistów z obszarów zwalczania przestępczości, kryminalistyki, prognozowania patologii społecznych i wiktymologii w zakresie: zagrożeń bezpieczeństwa państwa w tym zagrożeń kryminologicznych, cyberzagrożeń i patologii społecznych, systemu prawnego obowiązującego w obszarze kryminologii, instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie szeroko rozumienia bezpieczeństwa publicznego, problematyki dotyczącej metod i form przeciwdziałania i zwalczania przestępczości, jej kontroli i prognozowania, przesłuchiwania osób, resocjalizacji, technik kryminalistycznych, wiktymologii, zapewnienia cyberbezpieczeństwa czy elementów psychologicznych związanych z kryminologią. 

Absolwenci kierunku Kryminologia studia I stopnia uzyskają wszechstronne umiejętności analityczne i interpretacyjne oraz praktyczne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy, zwłaszcza w zakresie zdolności do kreatywnego i analitycznego podejścia do problemów kryminologii, łatwości komunikowania rozwiązań i prowadzenia dyskusji, tolerancji dla alternatywnych punktów widzenia, znajomości fundamentalnych koncepcji kształtujących tło kryminologii, jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo wewnętrzne, zdolności do szybkiego nabywania nowych kompetencji i umiejętności będących rezultatem elastyczności intelektualnej niezbędnej w mierzeniu się z problemami tego bezpieczeństwa. Absolwenci będą również pożądanymi specjalistami dla opracowywania i realizacji zarówno programów jak i strategii z obszaru kryminologii i bezpieczeństwa wewnętrznego, dla podejmowania priorytetowych decyzji dotyczących rozwoju tego bezpieczeństwa, eliminacji jego zagrożeń jak i likwidowania ich skutków.

Zasady rekrutacji

Co po kryminologii?

Kierunek ten przygotuje Cię do podjęcia pracy w takich organach, instytucjach lub służbach, jak:

  • Policja,
  • Straż Miejska,
  • Służba Więzienna,
  • Straż Graniczna,
  • Żandarmeria Wojskowa,
  • CBA,
  • ABW,
  • Urzędy Kontroli Celno-Skarbowej.

Będziesz mógł, również zostać kuratorem sądowym.

Studia te umożliwią Ci zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy w: państwowych i samorządowych instytucjach i urzędach, świetlicach socjoterapeutycznych, placówkach wsparcia dziennego i  placówkach oświatowych - realizujących zajęcia wychowawcze i profilaktyczne, organizacjach pozarządowych i innych instytucjach zajmujących się sprawami: bezpieczeństwa, przestępczości, przestrzegania praw człowieka oraz ochrony ofiar przestępstw.

Rozwiniesz, także umiejętności i kompetencje przydatne do podjęcia zatrudnienia w sektorze prywatnym, m.in. w: specjalistycznych formacjach ochronnych, agencjach ochrony osób i mienia czy firmach detektywistycznych.

Wybierz specjalność dla siebie:

Zwalczanie przestępczości i kryminalistyka
Patologie społeczne i wiktymologia

Ścieżka ta umożliwi Ci poznanie struktur organizacyjnych, kompetencji oraz zasad funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i zwalczanie przestępczości. W jej ramach rozwiniesz wiedzę z dziedziny prawa karnego, w ujęciu materialnym i procesowym. Zgłębisz zagadnienia z zakresu kryminologii, penologii i polityki karnej. Opanujesz metody pomiaru i analizy ilościowej zjawiska przestępczości. Poznasz struktury przestępczości zorganizowanej oraz jawne i niejawne sposoby walki z nią. Rozwiniesz umiejętności pracy z indywidualnym przypadkiem (metoda studium przypadku – zbieranie informacji, weryfikacja, prowadzenie rozmowy i przygotowanie planu profilaktycznego, naprawczego lub interwencyjnego). Nauczymy Cię jak prowadzić przesłuchanie oraz  jak przesłuchać w charakterze świadka osobę starszą albo dziecko. Zdobędziesz podstawową wiedzę o zabezpieczaniu miejsca zdarzenia (przestępstwa) i śladów. Dowiesz się w jaki sposób zdjąć odciski palców z różnych powierzchni oraz jak zdjąć ślad zapachowy czy zabezpieczyć odcisk buta w śniegu.

Dzięki tej specjalności będziesz wysoko wykwalifikowanym specjalistą przygotowanym do pracy w centrach pomocy rodzinie i ośrodkach interwencji kryzysowej. Nauczysz się jak poznawać potrzeby podopiecznych danych placówek i planować ich rozwój w sferze osobistej i zawodowej. Zdobędziesz wiedzę i kompetencje niezbędne do identyfikowania oraz analizowania różnego rodzaju zjawisk w sferze rozwoju i bezpieczeństwa społecznego. Będziesz umiejętnie diagnozować i rozwiązywać skomplikowane problemy z zakresu dewiacji, patologii społecznych oraz wiktymologii. Program studiów tej specjalności obejmuje, m. in. zajęcia z wybranych zagadnień z: pedagogiki, psychologii, socjologii, prawa, biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania. Przed Tobą, także przedmioty z zakresu: kryminalistyki i kryminologii (zagadnienia zielonej kryminologii, cyberprzestępczości, przestępczości zorganizowanej i gospodarczej), metod i technik pracy resocjalizacyjnej i kryminalistycznej, metod pracy z: osobami uzależnionymi, nieletnimi sprawcami przestępstw i ofiarami przestępstw.

Program i struktura studiów

Do pobrania:  Efekty uczenia się

Pomorska Szkoła Wyższa  wspiera studentów w zakresie korzystania z infrastruktury w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W PSW kształcenie w formie zdalnej prowadzone jest w oparciu o usługę MS Teams. W Uczelni prowadzone są szkolenia, które służą odpowiedniemu przygotowaniu studentów do korzystania z narzędzi e-learningowych. Uczelnia oferuje studentom pomoc w postaci możliwości skorzystania z darmowego Internetu lub zainstalowania odpowiedniego oprogramowania. Studenci poza godzinami odbywania zajęć mogą, w celu napisania pracy zaliczeniowej (etapowej) czy pracy dyplomowej, korzystać z pracowni komputerowych znajdujących się w siedzibie Uczelni. Studia w Pomorskiej Szkole Wyższej odbywają się w trybie hybrydowym. Konwersatoria, zajęcia laboratoryjne oraz ćwiczenia warsztatowe odbywają się w siedzibie Uczelni. Zajęcia realizowane są również w siedzibach instytucji partnerskich. Budynek Uczelni jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach wsparcia w procesie uczenia się oraz w obszarze dobrostanu i  dbania o zdrowie psychiczne, studentki i studenci korzystać mogą ze specjalistycznych porad Akademickiego Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Centrum Wsparcia Prawnego.

Zajęcia na kierunku "kryminologia" prowadzą m.in.:

Wykładowca Pomorskiej Szkoły Wyższej

dr Robert Czerniak

Doktor nauk o polityce, wieloletni pracownik spółek związanych z transportem kolejowym i samochodowym. Wykładowca na wielu polskich uczelniach, w szczególności na kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja, logistyka, marketing.

Wykładowczyni Pomorskiej Szkoły Wyższej

dr Elżbieta Ważna

Doktor nauk ekonomicznych – specjalistka w zakresie finansów, bankowości, marketingu, zarządzania a także analizy i wyceny inwestycji. Praktyk zawodowy z 25-letnim doświadczeniem. Wieloletni wykładowca akademicki. Autorka blisko 20 publikacji naukowych i uczestniczka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Wykładowca Pomorskiej Szkoły Wyższej

dr hab. Marcin Kęsy,
prof. PSW

Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Absolwent m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w VUZF University w Sofii. Doktor honoris causa, przedsiębiorca, urzędnik samorządowy.

POTRZEBUJESZ DODATKOWYCH INFORMACJI?

Napisz do nas


* Pola wymagane

Administratorami Twoich danych osobowych jest Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim z siedzibą przy ul. Kościuszki 112/114,
83-200 Starogard Gdański, woj. Pomorskie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych lub chcesz zrealizować swoje uprawnienia z nim związane, skontaktuj się z nami za pośrednictwem adresu e-mail: dziekanat@twojestudia.pl.

Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
ul. Kościuszki 112/114
83-200 Starogard Gdański
woj. Pomorskie

tel. (58) 563 00 90email: info@twojestudia.pl

Pomorska Szkoła Wyższa
w Starogardzie Gdańskim
to pierwsza uczelnia wyższa
na Kociewiu, która powstała
ponad 20 lat temu.
PSW prowadzi studia I i II stopnia
oraz podyplomowe i kształci studentów
na kierunkach: Administracja, Pedagogika,
Logistyka, Bezpieczeństwo wewnętrzne

Wróć na
górę strony
Przejdź do treści